„Szeptucha” - Katarzyna Berenika Miszczuk

Pierwszy tom cyklu Kwiat paproci przenosi nas do Bielin, małej wioski w województwie świętokrzyskim. Jednak jak na panujący XXI wiek rzeczywistość wygląda tam zupełnie inaczej.
Główna bohaterka Gosława Brzózka, absolwentka medycyny zmuszona zostaje do odbycia stażu u lokalnej szeptuchy. Pomysł ten nie przypada jej do gustu, gdyż nie wierzy w zabobonne praktyki, a całe swoje zaufanie pokłada w nauce. Świat Gosi staje do góry nogami, gdy na jej drodze pojawia się tajemniczy Mieszko, a słowiańskie bóstwa okazują się bardziej realne niż mogłoby jej się wydawać.
Katarzyna Berenika Miszczuk przenosi nas w swojej powieści do magicznego świata starosłowiańskich obrzędów. Wprowadza we współczesność okres sprzed przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Fascynujący świat strzyg i upiorów będzie doskonałym doznaniem dla wszystkich fanów fantastyki.


                      „Wiek cudów”- Karen Thompson Walker

 Karen Thompson Walker wprowadza nas w świat, gdzie życie naszej planety staje się zagrożone. Cykl dobowy zaczął spowalniać, doba z dnia na dzień staje się coraz dłuższa. Palące słońce coraz bardziej uniemożliwia wychodzenie z domu i normalne funkcjonowanie. Ludzie zaczynają zapadać na różne choroby związane ze „spowolnieniem”.
Bohaterka powieści 12-letnia Julia opisuje stopniowo początek końca świata. Ukazuje nam Ziemię, na której ludzie świadomi nadchodzącej apokalipsy muszą zachować resztki normalności w każdym dniu.
Oprócz wizji końca świata autorka prezentuje nam postać nastolatki, która przeżywa pierwsze zauroczenie, traci przyjaciół oraz przeżywa kryzys w rodzinie.
Powieść porównywana do „Melancholii ” Larsa von Triera będzie doskonałym wyborem dla młodych (i nie tylko!) fanów science-fiction.

                                "Zbyt dumna, zbyt krucha" - Alfonso Signorini

   Portret niezwykłej kobiety – Marii Callas, wielkiej divy operowej, a zarazem zagubionej i nieszczęśliwej kobiety.
Subtelna i poruszająca historia o marzeniach, miłości, o biedzie i poniżeniu, o trudnych relacjach z rodziną i braku akceptacji.
Opowieść o wielkim talencie i bogactwie, które nie mają nic wspólnego ze szczęściem głównej bohaterki.
Callas poznajemy jako młodą, pełną kompleksów grecką dziewczynkę, cierpiącą na brak szacunku ze strony matki, oraz żyjącą w cieniu swojej pięknej siostry. Gdy tylko zostaje odkryty jej talent rodzina zaczyna wykorzystywać jej zdolności do wzbogacenia się.
   Autor na podstawie korespondencji gwiazdy ukazuje nam jej trudną drogę od zakompleksionej, otyłej dziewczyny do gwiazdy wielkiego formatu, o której występ walczyła niejedna opera na świecie.

                                             "Igor" - Barbara Ciwoniuk

   Głównym bohaterem książki jest tytułowy gimnazjalista. Igor jest bardzo mądry i wrażliwy, ale od dziecka ma problemy z nawiązywaniem nowych kontaktów. Wychowywany jest tylko przez matkę, ojciec odszedł od nich dawno. Drugą ważną osobą dla chłopca jest Aleks, którego poznaje w bardzo nietypowy sposób. W książce przedstawione są narodziny przyjaźni między nimi oraz łączące ich ze sobą przygody.
   Autorka książki w bardzo pomysłowy sposób przedstawiła także problem, z jakim nasz bohater musi się zmagać, tj. z dysleksją, która humorystycznie została tu nazwana Panią D. Igor  zaprzyjaźnił się z nią  i próbuje normalnie żyć. Autorka pokazuje, że chłopak mimo wszystkich swoich problemów, stara się żyć tak jak jego rówieśnicy, chodzi do szkoły, pokonuje trudności, przeżywa radosne chwile.  
   Powieść dobra jest zarówno dla dzieci z dysleksją, jak i tych, które nigdy nie miały z nią do czynienia.  Pomoże dowiedzieć się co czują dyslektycy, w jaki sposób postrzegają świat, jak można im pomóc. Z kolei dyslektykom daje możliwość nabrania zdrowego dystansu, a także bezpiecznego odreagowania wszystkich stresów, jakie dysleksja na co dzień wywołuje. Książkę tą powinni przeczytać również rodzice dzieci z dysleksją, ponieważ pozwoli ona zrozumieć, co przeżywa ich dziecko oraz jak bardzo potrzebna jest mu ich pomoc i wsparcie.

 Olga Tokarczuk „Księgi Jakubowe”


Książka uhonorowana Literacką Nagrodą Nike w 2015 roku.
Akcja powieści rozgrywa się w 1752 roku na Podolu. Autorka opisuje w niej Rzeczpospolitą, wielokulturową, wieloetniczną, tuż przed dokonaniem na niej rozbiorów.
W czasie wielostronicowej historii mamy okazje poznać fascynujące postacie takie jak: księdza Benedykta Chmielowskiego (twórcę pierwszej polskiej encyklopedii), kasztelanową Katarzynę Kossakowską czy podróżującą z nią poetkę Elżbietę Drużbacką. Głównym bohaterem jest jednak młody, charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank, który przybył z odległej Smyrny. Rozpoczyna on głoszenie idei, które przez jednych uznawane są za herezje, inni natomiast uznają mężczyznę za Mesjasza i zaczynają podążać za jego nauką. Zobrazowany mamy tu początek frankizmu, ruchu religijno-społeczno-politycznego.
Wspaniale opowiedziana historia, która dzięki dbaniem autorki o najdrobniejsze walory, pozwala przenieść się czytelnikowi do odległych, historycznych czasów, do Polski w której obok siebie istniały: chrześcijaństwo, judaizm i islam.

 

                                              Jeff Kinney „Dziennik Cwaniaczka”


Seria poświęcona Gregowi Heffley’owi, gimnazjaliście, który z tego faktu jest bardzo niezadowolony. Uważa on bowiem gimnazjum za „najgłupszy pomysł na świecie”.
Greg zmierza się z wieloma trudnościami i problemami, które mają w zwyczaju atakować większość nastolatków: ciągłe kłótnie z rodzeństwem, niezrozumienie u własnych rodziców oraz brak akceptacji wśród rówieśników. Prezentuje on swoje przeżycia i problemy w postaci obrazków i krótkich historyjek.
Przepełniona humorem i dobrym żartem opowieść połączona z komiksem, którą czyta się szybko i przyjemnie będzie miłą lekturą nie tylko dla młodych czytelników, ale również dla ich rodziców, którzy mogą przy danej lekturze powspominać swoje szkolne perypetie.

 

                                                       Donna Tartt "Szczygieł"

Jak daleko można się posunąć, by oszukać los?

Theo Decker cudem udaje się przeżyć wybuch. W irracjonalnym odruchu wykrada z ruin muzeum niewielki obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu.

Szczygieł, pilnie strzeżony symbol bezpowrotnie utraconego życia, będzie towarzyszył Theo w nieustającej podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Z podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi na niego śmiertelne niebezpieczeństwo.

Szczygieł to epicka opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i bezlitosnych kolejach losu, którego nie da się oszukać. Powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman.

Szczygieł to największe wydarzenie literackie ostatnich lat – powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Bailey’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku ponad trzydziestu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech i Niemczech.


   

 

 

Joanne Greenberg „ŻYCIE TO NIE BAJKA”Deborah - młoda kobieta, uciekając przed trudnościami życia i żyjąca w świecie fantazji z czasów dzieciństwa, wpada w pułapkę stworzonego przez siebie świata obłędu. Zostaje umieszczona w szpitalu psychiatrycznym. Z diagnozą: schizofrenia, trafia pod opiekę niezwykłej, troskliwej terapeutki doktor Fried.
Przejmująca historia schizofreniczki, która miała odwagę rzucić wyzwanie chorobie i przez trzy kolejne lata toczyła walkę o odzyskanie swojej poczytalności i szczęścia w prawdziwym świecie.
Doktor Fried usiłowała opisać uczucia kogoś, kto nigdy w życiu nie zaznał prawdziwego zdrowia psychicznego.
– My, którzy nigdy nie doświadczyliśmy tej choroby z pierwszej ręki, możemy się tylko domyślać, jakie to musi być straszne i samotne. Żąda się teraz od niej, aby zlikwidowała w sobie wszystkie te lata, które uznawała za rzeczywistość, i przyjęła inną wersję świata na wiarę. Choroba Deborah jest teraz rozpaczliwą walką o zdrowie.
Niezwykle szczera i prawdziwa powieść oparta na przeżyciach autorki pozwala zobaczyć, jak wygląda schizofrenia od podszewki i sprawia, że przeżywamy to samo, co główna bohaterka.

MAGICZNY PODRĘCZNIK PIRATA
Jeśli chcesz zostać prawdziwym piratem i żeglować po morzach, w tym podręczniku znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki.
Dowiesz się jakiej broni używali piraci i jak wyglądał ich dzień powszedni na pokładzie. Poznasz styl życia piratów, sposób ubierania, statki, na których pływali oraz historie
najsławniejszych rozbójników morskich.
Na końcu każdego rozdziału czekają na ciebie niespodzianki: gry, w które możesz bawić się razem z przyjaciółmi-piratami, instrukcje jak zrobić własną flagę piracką lub narysować mapę skarbów.
Odkryj świat pirata!