ROZMIAR TEKSTU

    Gmina Suchowola położona jest w środkowej części województwa podlaskiego, a obszar jej należy do Zielonych Płuc Polski. Umiejscowienie gminy i miasta sprawia, iż jest ono ważnym i znaczącym ośrodkiem turystycznym zarówno w regionie, jak i w skali całego kraju.  
    Od 1775 roku Suchowola uznawana jest za Geograficzny Środek Europy, dzięki kartografowi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - Szymonowi Antoniemu Sobiekrajskiemu, który dokonał stosownych wyliczeń. Miejscem przecięcia linii, poprowadzonych z najbardziej wysuniętych na wschód i zachód, północ i południe punktów Europy, okazał się ówczesny Rynek, a obecnie Park Miejski w Suchowoli.
    Suchowola jest celem licznych pielgrzymek ze względu, iż jest to miejsce urodzenia (Okopy k/Suchowoli), dzieciństwa i młodości błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
     Dzięki naturalnym walorom przyrodniczym Gmina Suchowola stwarza dogodne warunki rozwoju agroturystyki. Zwolennicy wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku znajdą tu ciszę, spokój, piękne krajobrazy oraz kuchnię regionalną.

Wybrane obiekty godne obejrzenia i bliższego poznania:

  • Park Miejski w Suchowoli im. Ks. Jerzego Popiełuszki w którym znajdują się:

Łuk z Krzyżem Papieskim
(będący częścią historycznego ołtarza wybudowanego z okazji
pobytu Ojca Św. Jana Pawła II w Białymstoku
podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r.),

 

Pomnik Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki


Głaz symbolizujący Geograficzny Środek EuropyKamienne tablice przybliżające najważniejsze wydarzenia w historii miasta


Kompleks podświetlanych fontann


  • Izba Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli
  • Symboliczny grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki i ks. Stanisława Suchowolca przy kościele w Suchowoli

  • Zabytkowy kościół pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli - wybudowany w 1885r., w którym znajdują się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.  • Pomniki ku czci mieszkańców Ziemi Suchowolskiej poległych w obronie Ojczyzny

  • Muzułmański Dom Parafialny, który oprócz noclegów umożliwia degustację przysmaków tatarskich oraz regionalnych potraw, takich jak kołduny czy pierekaczewnik,  • Bagna Bachmackie wraz z jeziorkiem Jurdyga, znajdujące się w okolicach wsi Bachmackie Kolonie i będące "miniaturą" Doliny Biebrzy. Swoje miejsce znalazły tu unikalne na skalę europejską gatunki ptaków i roślin, takich jak łabędź krzykliwy, czapla biała czy owadożerna rosiczka,  • Zalew wraz z kąpieliskiem o powierzchni 4,95 ha w miejscowości Karpowicze, 

  • Rzeka Olszanka

 

Puszczykówka –  „tam, gdzie pasą się mgły o poranku…”

    Wioska Indiańska i Kraina Westernu, położona 6 km od Suchowoli, otoczona Biebrzańskim Parkiem Narodowym, jeziorami augustowskimi, przyklejona do stóp lasu, pozwala na wyciszenie, posmakowanie przyrody, oderwanie się od rzeczywistości, ale również na dobrą zabawę. Miłośnikom zwierząt Puszczykówka proponuje zwiedzanie stale powiększającego się mini zoo, a w nim zwierzęta amerykańskie jak szop czy skunks oraz rodzime kozy, bażanty i inne.

Puszczykówka zaprasza do Wioski  Indiańskiej i Krainy Westernu:
- wycieczki przedszkolne i szkolne na programy edukacyjne,
- firmy na imprezy integracyjne,
- osoby indywidualne na noclegi w tipi, indiańskie SPA, rodzinne pikniki, urodziny i inne uroczystości oraz naukę jazdy konnej.
Kontakt: www.puszczykowka.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Tel. 606 101 238, 883 615 143


 

"Uroczanka" Gospodarstwo Ekoturystyczne w Okopach,

       Gospodarstwo ekoturystyczne "Uroczanka" w swojej ofercie przewiduje warsztaty: kulinarne, artystyczne, plastyczno-techniczne, fotograficzne, ekologiczne. Gospodarstwo składa się z dziesięciu budynków. W czterech domach wykonywane są prace twórcze, jeden przeznaczony jest do gorących kąpieli w tzw. "ruskiej bani", pozostałe zaś zabudowania to domy mieszkalne.
Warsztaty organizowane w gospodarstwie "Uroczanka" mają na celu poznanie przez uczestników tradycji "ginących zawodów". Praktycznie mogą zapoznać się z plecionkarstwem, w tym wikliniarstwem, ceramiką, kowalstwem, garncarstwem, rzeźbą, tkactwem, hafciarstwem, rymarstwem, stolarstwem tradycyjnym, malarstwem, drzeworytem, budową podstawowych instrumentów muzycznych.

Kontakt: Antoni, Małgorzata i Michał Roman, Okopy 24, tel.kom. 503 46 49 46, www.uroczanka.prv.pl